Öncelikle PR (PİAR) Nedir ? sorusuna bir yanıt getirmek gerekirse, PİAR Kurum ve Kuruluşların hatta kurumsal şirketlerin misyon ve vizyonları doğrultusunda amaç ve hedeflerini kendi arge tanımının kamuoyu tarafından'da aynı şekilde algı oluşturmasını sağlamak için yapılan, reklam, röportaj, basın bülteni gibi çalışmaların bütünüdür.

 

seo ve pr piar ilişkisiSEO ve PİAR İlişkisi;  Teknolojinin çok genişlediği global dünya da İnternet pazarı büyüdükçe büyüdü, ve rekabet inanılmaz zor bir hale ulaştı. İnternet'te rekabet denilince de akla gelen ilk ve tek araç Arama motorlarının en dönüşümlü olanı Google'dır.  İyi tasarlanmış bir site, hizmet ve ürünlerini anlatan anahtar kelimelerde Google aramalarında üst sıralarda yer alıyorsa, yemede yanında yat tabiri doğru değilmidir. J

Bir web sitesinin SEO işlemleri hatasız yapıldı ise, ki artık SEO’yu bilmeyen kalmadı ülkemizde. Kullanılan hazır yazılımlar zaten otomatik olarak SEO alt yapısına sahip. SEO teknikleri arasında birkaç olursa iyi olur diyeceklerim de var; Öncelikle;  özel dns ve ip adresi, güvenlik sertifikası, kalıcı olduğumuzun göstergesi olarak da domain uzatması 5 yıl üzeri olursa iyi olur, domain yaşı önemli derler ama inanmam. Ha bu arada www.hitsihirbazi.com olarak Türkiye’nin ilk SEO şirketi olduğumuzu da söylemek isterim, www.hitsihirbazi.com isimli alan adımız 8 yaşındadır. Tecrübelerimize dayanarak domain yaşı önemli değildir deriz çünkü çok zor sektörlerde yeni kurulan siteleri sıfırdan 4 aylık süreçte ilk 3. sıralara yükselterek eski köklenmiş domainleri geride bıraktık.

Ama günümüz çağında eskisi gibi kolay olmadığını da söylemek isterim. Çağın gerekliliklerini yapmaya çalışmak ve rekabetin beraberinde getirdiği yenilikleri takip etmezsek başarı elde etmemiz de zor olacaktır.  Bu zor rekabetle birlikte başlayan PİAR ve SEO ilişkisi şuan için en popüler rekabet aracı olmuştur.

Bir Sonrakı Makalemde SEO ve PİAR İlişkisini Detayları İle Anlatacağım.