Gerek hizmet satışı olsun gerekse de ürün satışı son yıllarda o kadar artış gösterdi ki kullanıcılar hangi ürünün daha iyi hangi ürünün daha kullanışlı olduğuna karar veremez oldular. Birçok kullanıcı fiyata göre karar verme eğiliminde olsa da buradaki asıl karmaşa bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Gerek hizmet satışı olsun gerekse de ürün satışı son yıllarda o kadar artış gösterdi ki kullanıcılar hangi ürünün daha iyi hangi ürünün daha kullanışlı olduğuna karar veremez oldular. Birçok kullanıcı fiyata göre karar verme eğiliminde olsa da buradaki asıl karmaşa bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Müşterilere yeteri kadar sunulmayan bilgi ve paylaşımlar ilerleyen zamanda müşteri kaybına ve hatta güven kaybına kadar gidebilmektedir. Bunu farkına varan firma sahipleri ve markalar yaratıcı içerik pazarlama stratejileri geliştirmeye başladılar.  Yaratıcı içerik pazarlama, hem müşterilerimizi elimizde tutmayı sağlarken hem de markamızın bağlılığını arttırabilmek için son derece önemli bir stratejidir.

Yaratıcı içerik pazarlama bir sanattır!

İçerik pazarlamanın etkisi uzun vadede etkili olabilmekten geçmektedir. İçerik oluşturmak ve bu içeriği kullanıcılarla paylaşmak ne kadar önemliyse içeriğin yaratıcı ve bilgilendirici olması da bir o kadar önemlidir. Piyasada o kadar çok doğru olmayan bilgi var ki insanlar neye inanacağını şaşırmış durumda. Bu handikabı bir fırsata çevirmek ise yaratıcı içerik pazarlama ile mümkün kılınmaktadır.

Hazırlanacak olan içerikler kendi içerisinde tutarlılık sergilediği ve sürekli olduğu sürece bırakın mevcut müşteri portföyünüzü korumayı, yeni müşteri portföyleri de oluşturmuş olacaksınız. Bu kazanımları elde etmenin yolu ciddi bir araştırma ve emeğin sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Yaratıcı içerik hazırlamak için yola çıktığınızda içerikleriniz kesinlikle satış amaçlı hazırlanmamalıdır. Buradaki amaç kullanıcıları içine alabilmek, merak uyandırmak ve bir dürtü oluşturabilmek olmalıdır. Bunları sağladıktan sonra satışın gerçekleşmesi an meselesi olacaktır. Daha önce de söylediğimiz gibi, burada önemlim olan nokta devamlılık, tutarlılık ve işe yarayıcı içerikler sunabilmektir. Yaratıcı içerik pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerini neredeyse ekarte etmiş ve pazarlama yöntemlerinin yerini almıştır. Bu da demek oluyor ki yaratıcı içerik pazarlama adımlarını doğru atan ve uygulamaya doğru bir şekilde koyan işletmeler pazarın lideri konumunu uzun yıllar sürdürebilirler.

Aslında yaratıcı içerik pazarlama stratejileri ile çok kez karşı karşıya kalıyoruz fakat çok azımız bunun farkındayız. Örneğin; bir marka piyasaya yeni bir ürün sunmayı planlıyor ve adını CBN (farazi bir örnektir) veriyor. Ertesi gün CBN ismini bilen kişiye falanca hediyemiz var şeklinde reklamlar dönmeye başlıyor. Aslında bu markaya ve isme merak uyandırma, insanları teşvik etme, tahmin etmeye yöneltme stratejisinden başka bir şey değildir. Bu stratejiler başarılı oluyor mu sorusunu biz sizlere yöneltelim. Cevaplarınızı tahmin eder gibi de olsak merak uyandırmayı başarıyorlar değil mi?

Ve unutulmamalıdır ki; yaratıcı içerik pazarlama stratejisinde amaç satış yaptırmak değil satın almaya yöneltici bir güç oluşturabilmektir.