Backlink Türkçe Anlamı Gerilink Demektir.

Backlink (A) sitesinin (B) sitesine yani sizin sitenize verilen linke denir. Kalkiteli backlink sitenizin arama motoru botları tarafından daha sık ziyaret edilmesini sağlar.

Backlink almadan önce hedef kelime ile ilgili sayfanizin içeriğini gelistirmeli, sayfanizin içeriğini anlatan özgün ve etkili makaleler yayınlamalısınız. Özgün, etkili makaleler yayınladıktan sonra backlink alırsanız backlinklerin etkisi %100 daha fazla olacaktır.

 

kaliteli backlink çalışması

 

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Bir Husus, Backlinklerin Kalıcı Olmasıdır.

SEO'da önemli etkisi olan backlinklerin kalıcı olması çok önemlidir. Yani backlink aldığınız zaman 1 aylık 3 aylık 5 aylık değil ömürlük olmasına da dikkat etmelisiniz. Backlink alarak sitenizi yükselttikten sonra backlinklerin kalkması sitenizde kalıcı bir düşüşe sebeb olabilir. Daha sonra başka backlinklerle tekrar yükseltmek istediğinizde alacağınız yeni backlinkler aynı etkiyi bir daha kesinlikle göstermeyecektir.

Kaliteli haber ve makale sitelerinde tanıtım yazısı yayınlatarak kalıcı backlinkler sağlayabilirsiniz. 
Kalıcı backlink çalışması için bir diğer çalışma kendi mikro sitelerinizi ve bloglarınızı oluşturup, içeriğinizle alakalı backlink elde edebilirisiniz. 

Backlink, bir sitenin diğer bir siteye verdiği linke denir; Bir site ana sayfasından veya herhangi bir sayfasından banner reklam veya text link şeklinde başka bir siteye link verirse link vermiş olduğu siteyi desteklemiş olur. Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir referans link sistemidir.

Arama motorlarinin backlinke önem vermesinin mantigi sudur; A-B-C-D-E-F-G siteleri, sizin sitenize link veriyorsa demek ki bu site kaliteli iyi bir site ki birden fazla site bu siteye referans oluyor.
 
- Pagerank'inin yükselmesinde en etkili araç kaliteli backlink çalışmasıdır. 
- Tabiki pagerank değeri yüksek sitelerden link almak daha faydalı olacaktır
- Örneğin Pr 0 olan sitelerden 100 linkiniz olacağına Pr 4,5,6 olan siteden 1 link almak daha iyidir. Yanlız bu tabiki  pagerank çalişması için geçerlidir.
-Ama sıralamada yükselmek için link aldığınız sitenin pagerank degğeri önemli değildir; öncelikle alexa değeri ve sonrasında kendi kelimesinde sıralama konumu çok önemlidir.
 
Her Kişinin Anlayacağı Şekilde Backlink Nedir ?
 
Backlink için en kolay tanım bir siteye baska site tarafından link verilmesi yani (referans olarak) gösterilmesine backlink denir. Ilk etapta basit bir tanim yapsamda, İnanin backlink esasında çok ama çok daha kapsamlı bir konudur. Ama kolay ve her kişinin rahatca anlayacğı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
 
Backlink sistemini iş hayatiniz da çevrenizin ne kadar geniş yada nitelikli tanıdıklarınızın olmasına benzetebilirsiniz. İş hayatınızda Backlink sistemine bir örnek vermek gerekirse, çok saygın iş çözüm ortaklarınız oldugunu var sayalım size referans olarak sizi diğer kişilerle tanıştırıp sizi tavsiye ediyor gibi düsünebilirsiniz. Bir örnek daha vermek gerekirse bir mahallede işyeri açtınız ve o mahallenin en sayılan sevilen esnafı sizi tüm mahalle esnafı ile taniştırarak size referans oluyor, buda tüm mahallenin size güvenmesini sağlıyor. İnternet ortamında da size ne kadar güvenilir kaliteli site link verir referans olursa Google'da ki mahallenizde yeriniz o kadar iyi ve kalıcı olur. 

Kaliteli ve etkili backlink paketlerimizi inceleyebilirsiniz.